Vatan Cad. 365 Sok. No:11 Hastane Metrosu Karşısı Yenimahalle/ANKARA
tugruldemirci06@gmail.com
+90 505 528 71 37

Sıkça Sorulan Sorular

gömük penis nedir?

Gömük penis terimi normal boyutta olan, ancak anatomik olarak veya kasık bölgesindeki aşırı yağlanma nedeniyle penisin vücut içinde saklandığı durumu ifade eder. Çocukluk çağında penisin küçük olması endişesiyle doktora başvuruların çoğunda gömük penis durumu mevcuttur. Beslenme alışkanlıklarının değişmesi ve obezitenin artmasıyla birlikte sıklığı her geçen yıl artmaktadır.

Gömük penis sıklıkla girişim gerektirmez ancak gömük penisli çocuklarda sünnet sonrası kozmetik görünüm beklentiyi karşılamayabilir. Sünnet sonrası iyileşme sırasında kalan derinin penis başına yapışmasını engellemek için bir süre önerilen manevraları yapmak gerekebilir. Anatomik kaynaklı (kilolu olmayan) çocuklarda sünnet işlemi sırasında yapılacak ek girişimle gömük penis kısmen düzeltilebilir.

Gömülü penis deformitesi nadiren doğuştan olur. Bu vakalarda penis iki sebepten gömülü durur

1) Penis kökü çevresindeki dokuda aşırı yağ birikimi vardır ve penis bu doku içinde gömülü durur.

2) Penisi bu bölgede gömülü durmaya zorlayan bağ dokular vardır. Bu vakalarda kasıklarda lipomlar (yağ dokudan oluşan kitleler) bulunabilir ve bu bölgede biriken yağ dokusu testislere, iki bacak arasına kadar uzanabilir. Penis gövdesi içeri gömülü durduğundan gevşek penis cildi katkat olup penis başı çevresinde görülebilir. Doğuştan bu şekilde gömülü penis varsa, penis başı çevresinde katkat görülen normal penis cildi sünnet sırasında yanlışlıkla alınabilir; bu durumda penis gövdesinin cildi gerçek anlamda kısaldığından penisi dışarı almak bundan sonra mümkün olmaz.

Burada şunu da belirtmek gerekir; doğuştan kilosu fazla olan ve penisi gömülü olan çocukların büyük bir kısmında büyüdükçe bu durum düzelir. Yukarıda bahsettiğimiz ikinci sebep (penisi çeken bağ dokular) yok ise çocuk geliştikçe penis kökü çevresindeki yağ kitlesinin azalmasıyla birlikte bu durum kendiliğinden düzelir. “Gömülü penis” deformitesi olan hasta mutlaka sünnet edilmeden önce ENDOKRİNOLOJİ kliniğinde doktora görünmeli ve sebebe göre tedavi planlanmalıdır.

Ailelerimizin gömük penis gibi bir durumla karşılaşmaları durumunda mutlaka tecrübeli bir sünnet uzmanına başvurmaları önemlidir, aksi durumlarda çok kötü sünnetlerle karşılaşabilmekteyiz. Gömük penis sünnetleri biraz daha özen gerektirmektedir.

Sorularınız için mesaj gönderin